3 podstawowe zasady reagowania podczas ataku Aktywnego Zabójcy

Coraz częściej za pośrednictwem serwisów informacyjnych i portali społecznościowych docierają do nas informację związane z atakiem tzw. Active shooter’a. W wyniku takiego ataku dochodzi do zabójstwa lub ranienia wielu osób. Mają one miejsce w szkołach, urzędach, miejscach publicznych i placówkach medycznych (dane). W Polsce  akty te nazywamy – atakiem “aktywnego strzelca”  lub “aktywnego zabójcy”. Zwroty te nie do końca są poprawnie używane w naszym języku w odniesieniu do konkretnych wydarzeń, jakie mają miejsce. Wynika to z bezpośredniego tłumaczenia pojęć amerykańskich na język polski z pomięciem obowiązujących w Polce przepisów prawa (jak prawidłowo używać tych zwrotów pisałem tutaj).

źródło: https://www.officer.com/tactical/ems-hazmat/article/12243907/columbine-the-pearl-harbor-of-active-shooter-events


Aktywny zabójca definiowany jest, jako osoba niezrównoważona psychicznie, która aktywnie angażuje się w zabijanie lub próby zabicia jak największej ilości osób. Cechą charakterystyczną aktywnego zabójcy jest to, że nie prowadzi on negocjacji z żadnymi osobami, a także ze służbami, które podejmują interwencję na miejscu zdarzenia. Ma on dostęp do nieograniczonej ilości amunicji i dostęp do wielu, różnych jednostek, broni palnej. W większości zdarzeń aktywni zabójcy nie mają schematu ani metody wyboru ofiar. Ich celem jest pozbawienie życia jak największej liczby osób w jak najkrótszym czasie. 

  • przeciętny incydent  trwa około  12 minut,
  •  37% incydentów trwa krócej niż 5 minut,
  • 97% to mężczyźni,
  •  40% procent przypadków atakujący zabija się przed przyjazdem służb ratowniczych,
  • 2% sytuacji miało miejsce  użycie  improwizowanych urządzeń wybuchowych  jako dodatkowej broni,
  • 10% przypadków, aktywny zabójca zatrzymuje się i odchodzi,
  • 20% przypadków  szaleniec idzie dalej , zmienia lokalizację i w dalszym ciągu zabija,
  • 43% egzekucji następuje przed przyjazdem policji,
  • 57% przypadkach policja przyjeżdża w trakcie trwania  strzelaniny,
  • w co trzeciej sytuacji z aktywnym strzelcem to policja po przybyciu na miejsce tragedii  zabija szaleńca.

Jak można zauważyć atak active shootera jest sytuacją, która trwa bardzo krótko i ma bardzo dynamiczny przebieg. Z tego względu reakcja służby odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jest znacznie utrudniona. Z tego względu osoby przebywające lub pracujące w miejscu, gdzie następuje taki atak muszą być przygotowane, by zadbać o swoje życie i zdrowie. Jak zatem powinniśmy reagować :Sposób postępowania w tego typu ataku został wypracowany przez komórki zajmujące się bezpieczeństwem w USA. Obecnie jest on wykorzystywany w szkoleniach na całym świecie.  Składa się on z trzech elementów: uciekaj, schowaj się, walcz. Po krótce postaram się omówić te trzy elementy: 

UCIEKAJ

źródło: https://newkensington.psu.edu/story
/2179/2015/11/17/
police-students-stage-realistic-active-shooter-training-penn-state-beaver

Jeżeli to możliwe uciekaj. Postaraj się zlokalizować napastnika (strzały, krzyki),

wybierz drogę ucieczki, która będzie  w znacznej odległości od napastnika. Nigdy nie uciekaj gdy, nie wiesz gdzie znajduje się napastnik. Zachowanie takie może spowodować, że zamiast oddalać się od zagrożenia, będziesz się do niego zbliżać.

Podejmij ucieczkę mimo pozostania innych osób na miejscu. Nie negocjuj z osobami, które nie chcą uciekać. Upływający czas ma kluczowe znaczenie. Masz możliwość bezpiecznej ucieczki, nie zastanawiaj się – uciekaj !!!

Zostaw swoje rzeczy – nie zabieraj niepotrzebnych rzeczy. Szukanie po całym biurze swoich rzeczy może jedynie zwiększyć ilość czasu, który pozostał na bezpieczną ucieczkę. Zabierz tylko ze sobą telefon komórkowy. 

Pomóż innym tylko wtedy, jeżeli to możliwe i  nie zagrozi to Twojemu życiu i zdrowiu. Podczas wystąpienia sytuacji kryzysowej osoby, których decyzje zawsze ocenialiśmy jako zdrowo rozsądkowe w wyniku stresu mogą podejmować decyzje irracjonalne. Ponadto stres może spowodować, że nie będą w stanie zachowywać się w sposób odpowidzialny. Pomagaj tym wszystkim, ale tylko wtedy gdy nie zagrozi to Twojemu życiu i zdrowiu. Przede wszystkim pamiętaj o sobie.

Jeżeli jesteś bezpieczny(a), umożliw innym ucieczkę. Jeżeli wiesz, że napastnik znajduje się w innej części budynku możesz poinformować o tym fakcie inne osoby znajdujące się na Twojej drodze ucieczki. W budynku mogą znajdować się osoby, które są w nim pierwszy raz, nieznające budynku. Wskaż im bezpieczną drogę ewakuacji. 

W pierwszej kolejności uciekaj. Nie chwytaj od razu za telefon, wykręcając numer jednostki Policji. Próba połączenia z dyżurnym może potrwać kilka minut. Nie tylko Ty potrzebujesz pomocy w tym momencie. W tym momencie osoba obsługująca numer alarmowy może prowadzić rozmowy z innymi osobami , które również potrzebują pomocy nie koniecznie z sytuacją, w której Ty się znalazłeś. Wykonaj połączenie, gdy już jesteś bezpieczny(a). W pierwszej kolejności podaj lokalizację miejsca, gdzie nastąpiło zdarzenie. Jest to o tyle istotny fakt, że w momencie, gdy dojdzie do przerwania połączenia, operator numeru będzie wiedział gdzie wysłać konkretne służby. Następnie w kilku zdaniach opisz zdarzenie. Nie wchodź w szczegóły.  Twój rozmówca przeprowadzi Cię przez tę rozmowę. Po zakończonej rozmowie nie wyłączaj telefonu. 

SCHOWAJ SIĘ

żródło:https://www.neopress.in/this-is-how-to-survive-a-mass-shooting-incident/amp/

Pamiętaj, w pierwszej kolejności myśl o ucieczce. Jeżeli nie wiesz gdzie znajduje się napastnik pozostań w miejscu którym jesteś i wykonaj następujące czynności:

Zamknij lub zablokuj drzwi. Celem napastnika w tego rodzaju atakach jest pozbawienie życia jak największej ilości osób w jak najkrótszym czasie. Napastnik nie stara się otwierać pomieszczeń, które są zamknięte lub do których dostęp jest utrudniony. Zabiera to za dużo czasu. Agresor idzie dalej w  poszukiwania „łatwych” ofiar. Możesz zastawić zamknięte drzwi np. Biurkiem, szafką itp. 

Wycisz swój telefon komórkowy.  Włączone dźwięk iw telefonie. Nawet najlepsza kryjówka nie będzie bezpieczna, gdy Twój telefon będzie dzwonił.  Pamiętaj, nie wyłączaj telefonu, tylko wycisz dźwięk – możesz go wykorzystać do wezwania pomocy.

Ukryj się za przedmiotami znajdującymi się w pobliżu –  Gdy udało się już zamknąć drzwi do pomieszczenia, ukryj się i nie wychodź. Zgaś światło w pomieszczeniu. Policjanci przybyli na miejsce znajdą Ciebie. Nie wychodź z ukrycia nawet w momencie, gdy widzisz Policjanta. W ataku na wyspie Utoja – zamachowiec Andreas Brejvik ubrany był w mundur policyjny. Część ludzi zginęła gdy biegła w jego kierunku gdyż myślała, że są już bezpieczne. 

Postaraj się pozostać w ciszy i spokoju. W chwili stresu każda osoba może reagować inaczej na powstałe zagrożenie. Postaraj się pozostać w ciszy i spokoju. Każdy hałas może spowodować to, że napastnik uda się w miejsce skąd słyszy głosy. Jeżeli znajdujesz się w pomieszczeniu z innymi osobami, musisz zmusić ich do zachowania spokoju. Jeżeli nie przynosi to rezultatu w sposób bezpieczny postaraj się przemieścić w inne miejsce. 

WALCZ

żródło: https://blog.readyhoustontx.gov/post/
93123303217/run-hide-fight

Gdy dwa powyższe elementy nie mogły zostać wykorzystane, musisz stanąć z napastnikiem oko w oko i rozpocząć z nim walkę. Pamiętaj o tym, że przeciwnik ma broń palną. Nie będzie się z Tobą szarpał, przepychał. Jeżeli będzie miał tylko możliwość to strzeli. Podczas walki musisz zrobić wszystko, by nie użył broni palnej. 

Gdy napastnik znajdzie się w Twojej okolicy lub wejdzie do pomieszczania, w którym się znajdujesz zaskocz go silnym , dynamicznym i zdecydowanym atakiem. Włóż całą siłę w to, by się bronić. Działaj agresywnie. Stawką jest Twoje życie. 

Wykorzystaj przedmioty w Twojej okolicy do ataku. Jeżeli masz pod ręką przedmioty którymi możesz uderzyć napastnika, użyj ich. Pamiętaj o tym, że agresor ma broń palną. On nie będzie z Tobą walczył, będzie strzlał. 

Działajcie zespołowo. Atak na napastnika nie może być chaotyczny.Ustalcie między sobą konkretne zadania. Pozwoli to przeprowadzić atak w sposób zorganizowany i bardziej skuteczny. 

Atak aktywnego strzelca lub aktywnego zabójcy jest specyficzną sytuacją kryzysową. O przetrwaniu ofiary decyduje odpowiednie przygotowanie mentalne i fizyczne. Warto ćwiczyć praktycznie zachowanie w takiej sytuacji. Ze względu na jego dynamikę poszkodowani nie mogą liczyć na skuteczną reakcję służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Koniecznym  jest, aby pracownicy każdej instytucji lub firmy mieli świadomość jak należy postępować w podczas zagrożenia.  W obecnej sytuacji geopolitycznej opisane wydarzenia mają miejsce w każdym rejonie świat.  Po atakach m.in. w Szkole Podstawowej w Brześciu czy w Galerii Handlowej w Stalowej Woli, nie możemy powiedzieć, że zdarzania takie mają miejsce tylko poza granicami naszego kraju i nas nie dotyczą. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej lub chcesz, abyśmy szkolenie z tej tematyki przeprowadzili u Ciebie, to zapraszam do kontaktu.