[ 18 + ] JAMES HOLMES – Jak dobry uczeń i kochający syn, zostaje bezwzględnym zabójcą.

Masakra na premierze filmu JOKER – Mroczny Rycerz Powstaje, analiza wydarzeń z dnia 20 lipca 2012 roku.

W dniu 4 października wszedł do polskich kin film Joker. Film ten wzbudza olbrzymią ilość emocji nie tylko ze względu na fabułę, ale i na wydarzenia, które miały miejsce w dniu 20 lipca 2012 roku kinie Century 16 Theaters w Centrum handlowym Aurora Town Center  w miejscowości Aurora w stanie Kolorado w USA.


Źródło: https://www.bbc.co.uk/news/resources/idt-sh/aurora_shooting

Tego dnia odbyła się premiera kultowego filmu Joker – Mroczny Rycerz Powstaje. Podczas tego seansu doszło do ataku tzw. aktywnego zabójcy. Napastnikiem byt James Holmes (lat 24). W wyniku ataku śmierć poniosło 12 osób, a ponad 70 zostało rannych, w tym wiele dzieci. Sprawca został zatrzymany na parkingu, bezpośrednio po dokonaniu masakry[1]

Ze względu na powyższe wydarzenia przed obecną premierą filmu Joker, ostrzeżenie dla osób udających się na jego premierę wydały służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w USA.

„Groźba potencjalnego działania aktywnego zabójcy podczas pokazów nadchodzącego filmu Joker, skłoniła służby USA do ostrzeżenia członków serwisu informacyjnego IO9. Służby bezpieczeństwa potwierdziły, że ​​prowadzą akcję informującą po tym, jak na początku miesiąca FBI odkryło ekstremistyczne posty w mediach społecznościowych publikowane przez grupę „INCELS”

Witryna popkultury IO9 donosi, że do członków serwisu wysłano e-mail z instrukcją, aby w momencie wchodzenia do kin zidentyfikowali dwie drogi ucieczki. Zalecają także, aby w momencie ataku uciekać lub jeżeli nie ma takiej możliwości to nakazują schować się. W ostateczności, należy podjąć walkę wszystkim co ma się pod ręką. FBI stwierdziło, że ​​ostrzeżenie jest prewencyjne, i nie posiada informacji o konkretnym zdarzeniu, które ma wystąpić.

W przesłanym e-mailu, informują, że film może być także “motywujący”. Osoby mogą idealizować postać Jokera, brutalnego klauna z serii Batman, podziwiając jego wizerunek jako mężczyzny, który musi udawać, że jest szczęśliwy, ale ostatecznie walczy z prześladowcami.

Portal opisuje grupę INCELS jako „internetową podgrupę samozwańczą, której niektórzy członkowie zradykalizowani i stworzyli ideologię promującą przemoc”.[2]

Z uwagi na minione traumatyczne wydarzenia, także rodziny ofiar wystosowały specjalny list do przedstawicieli studia Warner Bros. Prosiły w nim o przekazanie darowizny na cele charytatywne, związane z ofiarami przemocy z użyciem broni palnej. Autorzy listu nie nawołują jednak do bojkotu nowej produkcji i nie żądają zakazu sprzedaży biletów. Postulują by Warner Bros jako wpływowa korporacja, opowiedziała się przeciwko tym kandydatom politycznym, którzy nie chcą zmian w dostępie do broni. We fragmencie listu czytamy:

„Wzywamy was do bycia częścią głosu liderów korporacyjnych, którzy rozumieją, że ponoszą społeczną odpowiedzialność za zapewnienie nam bezpieczeństwa. Martwimy się, że przy tej okazji może znaleźć się ta jedna osoba, która też tam przyjdzie – i kto wie, czy tylko jedna. Taka, która jest na krawędzi, która chce być zabójcą, taka, która może być zachęcona tym filmem. I to nas przeraża. Ten film to dla nas jak wymierzenie policzka”[3]

Życiorys Jamesa Holmes’a

źródło: https://www.bbc.co.uk/news/resources/idt-sh/aurora_shooting

James Holmes urodził się 13 grudnia 1987 roku w San Diego w Kalifornii . Jego ojciec jest matematykiem, a jego matka pielęgniarką. Ma jedną siostrę.  Holmes wychował się w miejscowości Oak Hills w Kalifornii. Tam uczęszczał do szkoły podstawowej. 

 • W 1998 roku, według prawnika Daniela Kinga, Holmes zaczął cierpieć na problemy ze zdrowiem psychicznym już w gimnazjum i wtedy usiłował popełnić samobójstwo.  Według Holmesa w dzieciństwie bał się czegoś, co nazwał „Duchami, które nocą uderzają palcami w ściany”. Widział, również „ich cienie i mruganie oczami”. „Duchy te walczyłyby ze sobą za pomocą broni palnej i innej broni” Holmes raz spotkał się z pracownikiem opieki społecznej Margaret Roth, i ona wysłała go do psychiatry Lynne Fenton. King twierdzi, że Holmes był przygnębiony i „miał obsesję na punkcie zabijania przez ponad dekadę”.
 • W 1999 roku, w wieku 12 lat Holmes wrócił do San Diego. Tam zamieszkał w Rancho Peñasquitos. W tym roku podobno zaczęły się, jego problemy z kontaktami społecznymi.
 • W 2006 roku, Holmes ukończył szkołę średnią Westview High School. Podczas nauki Holmes czas wolny spędzał na graniu w piłkę nożną i uprawiał biegi przełajowe.
 • W 2006 roku, Holmes rozpoczyna pracę jako stażysta w Salk Institute for Biological Studies. Zostaje przydzielony do napisania kodu komputerowego do eksperymentu. Holmes został opisany przez swojego przełożonego jako mężczyzna uparty, niekomunikatywny i nieprzystosowany społecznie. Holmes przedstawił swój projekt innym stażystom pod koniec stażu, ale tak naprawdę nigdy go nie zakończył.  Holmes pisał o swoich doświadczeniach w Salk Institute w eseju aplikacyjnym do college’u:

„Miałem niewielkie doświadczenie w programowaniu komputerowym, a praca była co najmniej trudna. Mimo to nauczyłem się jak programować we Flashu i a następnie skonstruowałem model kalibracji w czasie. Wykonanie projektu i prezentacja mojego modelu pod koniec stażu była ekscytująca”. 

 • W 2006 roku, Holmes rozpoczyna naukę na University of California, Riverside (UCR),
 • W 2008 roku, Holmes, pracuje jako wychowawca na letnim obozie w Glendale w Kalifornii. Tam był odpowiedzialny za dziesięcioro dzieci w wieku 7 – 14 lat. Nie miał żadnych problemów.
 • W 2010 roku, zyskał dyplom licencjacki w dziedzinie neurologii.  Był członkiem wielu stowarzyszeń honorowych, w tym Phi Beta Kappa i Golden Key. Listy UCR opisywały Holmesa jako „bardzo skutecznego lidera grupy” i osobę, która „bierze czynny udział w edukacji, a także wprowadza do klasy dużą dojrzałość intelektualną i emocjonalną”. 
 • W 2010 roku, Holmes został zatrudniony w fabryce tabletek i kapsułek w hrabstwie San Diego . Jeden z jego współpracowników powiedział:

„Holmes nie był osobą towarzyską. Zachowywał się dziwnie podczas pracy  w laboratorium. Wpatrywał się w ścianę i nie odpowiadał na pytania. Uśmiechał się tylko, gdy jego współpracownik zapytał, czy jest z nim wszystko w porządku”

 • W 2011 roku, czerwiec – Holmes rozpoczyna studia doktoranckie na Wydziale neurobiologii na University of Colorado Anschutz w Aurora.  Według danych otrzymał dotację w wysokości 21 600 USD, która była wypłacana w ratach od lipca 2011 r. do czerwca 2012 r. Holmes otrzymał również stypendium w wysokości 5000 USD z University of Colorado w Denver.  Chociaż Holmsowi zaoferowano 22 600 $ stypendium i darmową naukę, odrzucił ich ofertę bez podania przyczyny. Recenzenci pamiętają założoną przez Holmesa aplikację na studia, ponieważ przedstawił swoje zdjęcie z lamą. 
 • W 2011 roku, październik – Holmes na studiach doktoranckich zaczyna się spotykać z koleżanką z roku Gargi Datta. Ich związek trwał około dwóch miesięcy. Zakończył się, gdy kobieta poczuła, że nie pasuje do Holmsa. Koleżanka, Hillary Allen uważa, że Holmes często żartował sprawiając, że inni czuli się niekomfortowo w jego obecności. Ponadto podczas rozmów wyrażał chęć zabijania ludzi. Próbowała mu pomóc w uzyskanie pomocy lekarskiej, mimo że nie traktowała poważnie jego roszczeń. 
 • W 2012 roku, styczeń – Holmes i Gargi Datta wrócili do siebie.
 • W 2012 roku, luty – ponownie zakończył się związek Holmesa i Datta. Holmes powiedział państwowemu lekarzowi psychiatrii, że „ich zerwanie przyczyniło się do jego gwałtownej depresji”.
 • 21 marca 2012 roku, James Holmes odbył pierwszą wizytę u psychiatry –  Dr Lynne Fenton[4]
 • W 2012 roku, Wyniki w nauce Holmesa się pogorszyły. Wiosną z bardzo słabym wynikiem nie zdał egzaminu. Władze Uniwersytetu nie planowały jednak wyrzucić go ze studiów.  Holmes podjął decyzję o rezygnacji ze studiowania na Uniwersytecie.
 • W 2012 roku, czerwiec – Holmes zrezygnował ze studiów bez podania jakichkolwiek wyjaśnień.  W momencie aresztowania określił swój zawód jako „robotnik”. 

W miejscowości Aurora, Holmes mieszkała na Paris Street w jednopokojowym mieszkaniu. W budynku tym, mieszkali również inni studenci. W aplikacji wykorzystywanej do wynajęcia mieszkania Holmes opisał siebie jako „cichego       i wyluzowanego”, a w internetowym profilu randkowym Holmes przedstawił się jako agnostyk. Według kilku źródeł, Holmes rzekomo zatrudniał prostytutki, a następnie wystawiał im recenzje na stornach internetowych.

Przygotowania Jamesa Holmesa do masakry:

 • 22 maja 2012 roku, Holmes kupił pistolet Glock 22 w sklepie Gander Mountain w Aurora ,
Broń znaleziona podczas zatrzymania Holmesa
źródło: https://www.bbc.co.uk/news/resources/idt-sh/aurora_shooting
 • 28 maja 2012 roku, kupił strzelbę taktyczną Remington 870 Express w sklepie Bass Pro Shops w Denver,
 • 7 czerwca 2012 roku, zaledwie kilka godzin po nieudanym egzaminie ustnym na Uniwersytecie, kupił karabin sportowy Smith & Wesson M & P15,
Karabin Holmsa znaleziony na miejscu zamachu
źródło: https://www.bbc.co.uk/news/resources/idt-sh/aurora_shooting
 • W okresie III – VII 2012 roku, Holmes kupił ponad 3000 sztuk amunicji do pistoletów – (3000 sztuk do M & P15 i 350 pocisków do strzelby),
 • 2 lipca 2012 roku, w sklepie internetowym, złożył zamówienie na kamizelkę szturmową Blackhawk Urban , dwa magazynki i nóż.  Kupił także kolczatkę do zatrzymywania pojazdów. Jak później przyznał, planował użyć jej na wypadek, gdyby policja ruszyła za nim w pościg,  
 • 25 czerwca 2012 roku, miesiąc przed strzelaniną, Holmes wysłał e-mailem z wnioskiem o dołączenie do klubu strzeleckiego w Byers w Kolorado.  Właściciel, Glenn Rotkovich, dzwonił do Holmsa kilka razy w ciągu następnych dni, aby zaprosić go na obowiązkowe spotkania poprzedzającego wstąpienie do klubu. Nie mógł się dodzwonić. Nagrał wiadomość na automatyczną sekretarkę.  W odpowiedzi Holmes zostawił Rotkoviczowi wiadomość głosową. Właściciel klubu opisał pocztę Holmesa jako „dziwaczną”, „gardłową”, „nagraną głębokim głosem” i „niespójną”. Podczas nagrania Rotkovich poinstruował Holmesa, aby poinformował go, jeżeli planuje pojawić się na strzelnicy, ale ten nigdy nie oddzwonił. 

„Patrząc wstecz, po obejrzeniu filmu, powiedziałbym, że Holmes to był Joker – próbował być tak dziwny, jak to tylko było możliwe – powiedział Rotkovich. 

 • 19 lipca 2012 roku, na kilka godzin przed rozpoczęciem masakry, Holmes wysłał notatnik do swojego psychiatry. Opisał w nim swoje przemyślenia i plany na kilka tygodni poprzedzających atak.  Notatnik nie został dostarczony. Odnaleziono go w skrzynce pocztowej Anschutz Medical Campus. 
 • 20 lipca 2012 roku, bezpośrednio przed strzelaniną, Holmes podobno zadzwonił na telefon zaufania tzw. linię zdrowia psychicznego z nadzieją, że ktoś w ostatniej chwili odwiedzie go od popełnienia masakry. Jednak połączenie zostało rozłączone po dziewięciu sekundach.[5]

Przebieg Zdarzenia: 

źródło: https://lockerdome.com/girlsjustwannahaveguns/8020661507471892

Około 0.45 w piątek, 20 lipca 2012 roku, Holmes otworzył ogień do osób uczestniczących w pokazie filmu Batman – Mroczny Rycerz Powstaje. Holmes na miejsce zbrodni przyjechał samochodem, który zostawił na tyłach kina. Następnie kupił bilet do kina, z którego po rozpoczęciu seansu wyszedł tylnym lub awaryjnym wyjściem.  Następnie wrócił tą samą drogą uzbrojony w broń i pojemniki z gazem, a także benzyną. Naoczni świadkowie twierdzą, że szybko przesuwał się na przód kina. Następnie rzucił pojemnik, który pękł. Z pojemnika zaczął wydobywać się dym. Raporty z okolicznych szpitali i zeznania świadków wskazują, że w pojemniku prawdopodobnie znajdował się gaz łzawiący lub był to kanister z benzyną. Holmes ubraną miał maskę przeciw gazową. Następnie Holmes rozpoczął strzelanie do uciekających, spanikowanych ludzi. Tłum gromadził się przy drzwiach wyjściowych co ułatwiało napastnikowi lokalizację celu. Policja zatrzymała Holmesa, gdy zmierzał do białego pojazdu na pobliskim parkingu z tyłu kompleksu kinowego. Atak prawdopodobnie został zaplanowany z dużym wyprzedzeniem. Świadczą o tym przygotowanie broni palnej i użyciu gazu łzawiącego, a także wykorzystanie maski przeciwgazowej przez napastnika. W miarę pojawiania się szczegółów pojawiają się opinie, że atak był to dobrze przygotowany. Planowanie obejmowało elementy dotyczące budowy obiektu, gromadzenie broni i sprzętu oraz wiedzę taktyczną. Niezwykłym aspektem tego ataku jest fakt, że Holmes uciekł z miejsca zdarzenia. Dzieje się tak w mniej niż w jednym procencie tego typu incydentów. Władze Paryża odwołały premierę „Mrocznego rycerza”, a NYPD zapewniła dodatkowe zabezpieczenia w kinach pokazujących film.[6]

Rozmowa telefoniczna poszkodowanych z dyżurnym Policji:

Relacje świadków:

„Około 15 minut od rozpoczęcia filmu mężczyzna ubrany od stóp do głów w sprzęt wojskowy pchnął drzwi wyjścia awaryjnego i rzucił kanister nad naszymi głowami. Wiele osób uważało, że to żart, dopóki nie poczuli gazu i mężczyzna nie zaczął strzelać. Ludzie chowali się, kładli na podłogę. Niektórzy – jak Rebecca Wingo (matka dwóch małych dziewczynek) nigdy nie wyszła z teatru i została zastrzelona tam, gdzie siedziała”

„Katie Medley była w 9 miesiącu ciąży, gdy upadła na podłogę i leżała za fotelami kinowymi. Zdała sobie sprawę, że ktoś strzela.  Podniosła wzrok i zobaczyła swojego męża siedzącego na krześle. Zastanawiała się, dlaczego nie położył się na podłogę. Potem zauważyła krew płynącą z jego głowy. Wiedziała, że ​​musi uratować ich nienarodzone dziecko. Pocałowała męża i złapała za rękę, on ją uścisnął. Powiedziała mu: „Zaopiekuję się naszym dzieckiem, jeśli Ty tego nie zrobisz”.[7]

Wizualizacja przebiegu masakry w wersji 3D

Szukanie przyczyn:

Oglądając nagranie wywiadu na Posterunku Policji, przeprowadzonego zaledwie kilka godzin po tym, jak Holmes przeprowadził jeden z najkrwawszych ataków w najnowszej historii Stanów Zjednoczonych, kto mógł nie czuć nienawiści do tego bezdusznego 24-letniego doktoranta? Zapytany przez policjantów, jak mają przeliterować jego nazwisko, Holmes nieśmiało odpowiedział: „Jak Sherlock”.


Przesłuchanie Holmsa bezpośrednio po ataku
żródło: https://www.bbc.co.uk/news/resources/idt-sh/aurora_shooting

Jedyną wskazówką, która pokazuje, że rozumie, co właśnie zrobił, jest fakt, że pyta detektywa: „Nie było rannych dzieci?” W rzeczywistości sześcioletnia Veronica Moser-Sullivan była najmłodszą z ofiar Holmesa. Tej nocy w lipcu 2012 roku, została ona zabita, gdy oglądała premierę filmu razem z matką.

Amerykanie przyzwyczaili się do ataków aktywnych zabójców.  Zwykle po kilu dniach lub tygodniach po tragedii pojawiają się jakieś wyjaśnienia dot. przyczyny ataku np.  terroryzm, zemsta lub predyspozycje sprawcy do stosowania przemocy. Zatrzymanie żywego napastnika jest rzadkością. Zwykle są zabijani przez policjantów lub popełniają samobójstwo.

Holmes przeżył, a zgromadzone dowody, wskazują, powodem ataku było połączenie jego załamania psychicznego z liberalnymi amerykańskimi przepisami dotyczącymi dostępu do broni palnej. Można w tym momencie zadać pytanie:

Dlaczego bystry, nieśmiały facet z kochającego domu przeprowadza atak i zabija tak wiele osób?

Holmes nie miał wrogów ani żadnej terrorystycznej ideologii. Holmes spotykał się z psychiatrą na Uniwersytecie Colorado w Denver i nie stanowiło to dla niego żadnej przeszkody w kupieniu pistoletu i karabinu, a także gazu łzawiącego i kamizelki kuloodpornej.

Zanim stanął przed sądem, wielu psychiatrów oceniało stan jego zdrowia. Lekarze nie doszli jednak do jednoznacznych wniosków dot. zdrowia psychicznego Holmsa.  Zdiagnozowano u niego schizofrenię, schizoidalne zaburzenie osobowości, zaburzenia schizotypowe, ale także lekarze nie rozpoznali żadnej choroby.  Niektórzy z nich uważali, że Holmesa nie można pociągną do odpowiedzialności za swoje przestępstwo ze względu na zaburzenia psychiczne. Inni psychiatrzy, natomiast nie zgodzili się z tym, twierdząc, że w momencie ataku potrafił rozróżnić dobro od zła.

Te wszystkie wątpliwości i pytania pojawiły się przed Sądem. Werdykt nie był jednomyślny. Holmes jednak został uznany za winnego zabójstwa i wielu prób usiłowania zabójstwa. Został skazany na 12 wyroków dożywotniego więzienia i dodatkowo 3318 lat więzienia. 

Sędzia Carlos Samour Jr podczas rozprawy:

„Intencją sądu jest, aby oskarżony nigdy więcej nie postawił stopy w wolnym społeczeństwie. Wyrzucić oskarżonego z mojej sali sądowej”.

Choroba psychiczna Holmsa

David Healy został zatrudniony jako biegły sądowy w sprawie Jamesa Holmesa i odwiedzał go w więzieniu przed procesem. Obrońca chciał, aby dr Healy ocenił, czy sertralina przeciwdepresyjna (znana również jako Lustral w Wielkiej Brytanii i Zoloft w USA), którą przyjmował Holmes mogła mieć wpływ na jego zachowanie.

Healy na początku wątpił, czy pigułki odegrały jakąkolwiek rolę. Nigdy nie wezwano go do złożenia zeznań na rozprawie Jamesa Holmesa. Jednak w sierpniu 2016 roku zmienił zdanie i stwierdził, że gdyby został wezwany na rozprawę w charakterze świadka to powiedziałby Sądowi:

„Te zabójstwa nigdy by się nie zdarzyły, gdyby nie leki przepisane Holmesowi.”

Stephen Buckley, z organizacji charytatywnej Mind Health:

„Miliony ludzi biorą SSRI i inne leki przeciwdepresyjne, a wielu uważa je za przydatne w radzeniu sobie z problemami ze zdrowiem psychicznym. Skutki uboczne przyjmowania leków mogą być poważne, ale ważne jest, aby pamiętać, że ciężkie działania niepożądane występują niezwykle rzadko. Jeśli ktoś obawia się, że może doświadczać szkodliwych skutków ubocznych, powinien porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą na temat alternatywnego leczenia”

Profesor Wendy Burn, prezes Royal College of Psychiatrists:

 „We wszystkich metodach leczenia – od raka po choroby serca – leki, które działają dobrze, mogą również wyrządzić szkodę. Dotyczy to także psychiatrii. Obecne dowody z prowadzonych badań na szeroką skalę pokazują, że w przypadku leków przeciwdepresyjnych korzyści przewyższają ryzyko”

dr David Healy:

żródło: https://www.bbc.co.uk/news/resources/idt-sh/aurora_shooting

„Leki przeciwdepresyjne mogą być ratującymi życie dla niektórych osób, innym mogą wyrządzić więcej szkody niż ich pierwotne problemy które mieli, gdy przepisano im lek”

Ale co sprawia, że ​​młody człowiek planuje zabójstwo wielu osób, a następnie przeprowadza je z zimną precyzją? Czy leki przeciwdepresyjne mogłyby być tego powodem?

Arlene i Bob Holmes obserwowali każdy dzień procesu ich syna, ale odmówili jakiegokolwiek wypowiadania się na jego temat z szacunku dla ofiar i ich rodzin.

żródło: https://www.bbc.co.uk/news/resources/idt-sh/aurora_shooting

Arlene Holmes o swoim synu:

„Gdyby mi ktoś powiedział, że tak się stanie, po prostu bym w to nie uwierzyła”

 „W najśmielszych snach nie sądzisz, że twój syn zastrzeliłby nieznajomych ludzi” 

„Nie mogę uwierzyć, że ktoś, kto kocha dzieci i psy, zawsze odrabia lekcje i spełnia obowiązki domowe może wyrządzić tyle szkody. Nie mówiąc już o człowieku, którego wychowałam”

„Nigdy nie widzieliśmy żadnych oznak przemocy, syn nie wykazywał zainteresowania piciem alkoholu ani narkotykami”

„Z perspektywy czasu uważam, że był zbyt dobrym człowiekiem. Może powinnam była się martwić, że był taki dobry, ale jako matka możesz martwić się o wszystko”

Bob Holmes o swoim synu:

„Nigdy nie interesował się bronią. Nie był agresywnym dzieckiem, dlatego było to zaskakujące. Wydawał się być wystarczająco szczęśliwy, właściwie dorastający zwykły dzieciak „

„W trakcie wychowania miały miejsce wzloty i upadki, ale takie zwykłe, jak u innych rodzin”

Arlene i Bob Holmes
źródło: https://www.bbc.co.uk/news/resources/idt-sh/aurora_shooting

Bob i Arlene o zabraniu Jamesa do psychiatry:

„Pierwsze problemy miały miejsce, gdy Holmes złożył podanie na sześć najlepszych uniwersytetów, aby robić doktorat z neurologii i nie został nigdzie przyjęty. Wrócił do domu i przez jakiś czas nic nie robił. Dużo spał i niewiele wychodził. Więc wściekłem się i powiedziałem: „Skończyłeś studia, musisz coś zrobić”.

Holmes posłuchał rady matki i znalazł pracę, pracując na nocnych zmianach w fabryce pigułek.

W 2011 roku przyjął ofertę studiowania neuronauki na University of Colorado w Denver. Wszystko wyglądało dobrze.

„Nadal cieszył się, że jest w Kolorado, rozmawiał z nami o ostatecznym osiedleniu się tam. Ostatecznie pożyczył pieniądze na zakup kamienicy na obrzeżach Denver. Więc kiedy słyszysz coś takiego, ostatnią rzeczą na świecie, o której kiedykolwiek by człowiek pomyślał, jest to, że mogło dojść do czegoś tak złego, jak zabójstwo”.

Kolega Holmesa:

„Graliśmy razem w gry wideo – strategiczne, a nie brutalne. Od czasu do czasu było piwo, ale nie było narkotyków, przyjęć ani dziewczyn”.

Hillary Allen – znajoma Holmsa ze studiów:

Na zajęciach tak naprawdę nie robił notatek, więc to sprawiało, że byłam zazdrosna, ponieważ ja energicznie robiłam notatki… wydawało mi się,  że wykonywał dużo pracy laboratorium. Pamiętam, jak pomyślałam: „Wow, James jest bardzo inteligentny, jest bardzo inteligentny”

 „Był trochę cichy i trzymał się z daleka od ludzi. Miał dziwaczne poczucie humoru. Byliśmy częścią grupy naukowców, więc myślę, że wszyscy są trochę dziwni. Może był trochę dziwniejszy od nas, a może bardziej nieprzystosowany społecznie”

Społecznie nieprzystosowany. To zdanie, pojawia się wielokrotnie w opisach zachowania Holmesa. Właśnie dlatego Allen skontaktowała się z uniwersyteckim Wydziałem Wsparcia. Było to wiosną 2012 roku, na kilka miesięcy przed strzelaniną.

Podczas przerwy świątecznej zdiagnozowano u Holmesa mononukleozę. Przez pierwsze kilka miesięcy 2012 roku, chodził wiecznie zmęczony. Przychodził na zajęcia, ale jego praca stawała się coraz gorsza.

W 2012 roku, rozstał się ze swoją pierwszą, wielką miłością tj.  studentką Gargi Datta. Wg. Arlene Holmes zakończenie związku mocno uderzyło w jej syna.

„Myślę, że ją kochał. Powiedział, że chciała go jeszcze zobaczyć, co było dla niego trudne do zrozumienia”

Punkty zwrotne:

 • W dniu 21 marca 2012 r. James Holmes odbywa pierwszą wizytę u psychiatry dr Lynne Fenton,
 • W tym dniu Holmes po raz pierwszy przyznaje, że zmaga się psychicznie z rozpadem jego związku, problemami akademickimi i długotrwałym niepokojem społecznym? Problemy te wyjaśniają, dlaczego Holmes twierdzi, że nie ma nic do stracenia w momencie zabicia jak największej liczby ludzi,
 • Był to dzień, w którym dr Lynne Fenton przepisała Jamesowi Holmesowi lek przeciwdepresyjny – Sertralinę.

Pierwsze spotkania u psychiatry:

Pierwsze spotkanie Holmesa z Lynne Fenton było trudne. Holmes opisał swój niepokój związany z kontaktami z ludźmi. Podczas 45-minutowej sesji pojawiło się niepokojąco dużo szczegółów, o których nigdy nie rozmawiał z rodziną. Holmes powiedział, że myśli o zabijaniu ludzi trzy lub cztery razy dziennie. Choć brzmiało to niepokojąco Fenton, nie uważał go za człowieka niebezpiecznego. W późniejszym czasie stwierdziła, że myśli Holmsa były abstrakcyjne, nie miał żadnego planu ani, jak się wtedy wydawało, żadnej realnej intencji. Przepisała mu lek przeciwdepresyjny Sertralinę, aby złagodzić jego lęk i obsesyjne myśli.

W późniejszych badaniach, prowadzonych już w areszcie przez psychiatrę dr Williama Reid (powołanego przez Sąd), Holmes powiedział, że miał takie natrętne myśli od czasów nastolatka. Nie chodziło mu o zabijanie ludzi, a raczej o to by życzyć im śmierci, aby uciec od niezręcznych relacji międzyludzkich i kłopotliwych sytuacji społecznych. Według Reida tego rodzaju natrętne myśli nie są rzadkością.

„Nie mówił o mściwej nienawiści. Mówił o niechęci do ludzkości. Przebywanie  w pobliżu ludzi było dla niego niekomfortowe i nie czerpał z nich satysfakcji, więc chciał tego uniknąć.”

Z perspektywy czasu dla prokuratora okręgowego w Kolorado, George’a Brauchlera, stanowiło to wyraźny motyw. Mówi, że Holmes od dawna nienawidził ludzkości – dlatego zabił tak wielu ludzi. Jak to ujął, Holmes był „zły”. Brauchler mówi, że Holmes trzymał na dystans swoje złe pragnienia, dopóki nie stało się jasne, że nie dostanie tego, co chciał by być szczęśliwym.

„Nie obronił doktoratu, nie znalazł kobiety, którą mogłaby kochać i mieć z nią dom z dwójką dzieci i psem. Wtedy skupił się na swoim planie – musiał zabijać innych ludzi. Widzimy, jak zaczyna realizować swój plan”.

źródło: https://www.bbc.co.uk/news/resources/idt-sh/aurora_shooting

Ten argument był dla Sądu przekonujący, ale zdarzenia, które miały miejsce przed atakiem w kinie, nie były badane na rozprawie.

W tym momencie rodzi się poważne pytanie na temat roli powszechnie przepisywanego leku przeciwdepresyjnego i jego wpływu na działanie Holmesa.

Tuż przed atakiem Holmes, wysłał do Lynne Fenton zeszyt, który daje wgląd w jego niespokojny umysł. Zarówno William Reid, jak i David Healy zgadzają się, że jest to cenny dowód.

źródło: https://www.bbc.co.uk/news/resources/idt-sh/aurora_shooting

Holmes pisał w nim o początkowych skutkach przyjmowania Sertraliny:

„Bez efektu jakiego potrzebuję. Występuje pierwsze pojawienie się manii, ale niedobrej manii. Lęk i strach znikają. Nigdy więcej strachu, nigdy więcej strachu przed porażką.  Bez strachu przed konsekwencjami.”

Pierwsze dowody na to, że jego myśli o zabijaniu stały się rzeczywistością, pojawiły się w rozmowie prowadzonej online z Gargi Datta w dniu 25 marca.

źródło: https://www.bbc.co.uk/news/resources/idt-sh/aurora_shooting
źródło: https://www.bbc.co.uk/news/resources/idt-sh/aurora_shooting

Było to cztery dni po rozpoczęciu przyjmowania Sertraliny. Podczas procesu Holmesa, Datta zeznała, że na początku myślała, że Holmes ​​żartuje. Ta teoria o „zwiększaniu ludzkiego złudzenia” poprzez faktyczne zabijanie ludzi różniła się całkowicie od dotychczasowych abstrakcyjnych myśli Holmsa dot. życzenia ludziom śmierci, aby wydostać się z niewygodnych sytuacji społecznych. Psychiatrzy stwierdzili, że to urojenia to oznaka psychozy.

Holmes wrócił do psychiatry Lynne Fenton, dwa dni po tym, jak powiedział partnerce o „zwiększaniu ludzkiego złudzenia”. Powiedział Fenton, że leki nie pomogły jego obsesyjnym myślom. Podwoiła on dawkę Sertraliny z 50 mg do 100 mg.

David Healy uważa, że ​​ to pogorszyło stan psychiczny Holmesa:

„Istnieją wszelkie dowody na to, że jeśli leki są odpowiednio dobrane, to zwiększenie dawki może być pomocne – przepisuje te leki, ale kiedy powodują problem, zwiększenie dawki jest receptą na katastrofę”.

Niemal dwa tygodnie po zwiększeniu dawki tj.  9 kwietnia, nieśmiały do tej pory Holmes zaczął być coraz bardziej odważny. Zaczął naśmiewać się z koleżanki. Jego teksty stały coraz bardziej śmiałe i bezczelne. Pewnego upalnego dnia przesłał koleżance wiadomość o ubraniach, które nosiła:

„Och Hillary, dlaczego musisz mnie rozpraszać tymi krótkimi spodenkami …?”

„Pamiętam, że po prostu rumieniłam się, nie pamiętam tego, co odpowiedziałam, ale raczej próbowałam się z tego śmiać i wybrnąć z niezręcznej sytuacji”, mówi Hillary.

Dla Davida Healy’ego był to kolejny dowód negatywnego wpływu, jaki Sertralina wywierała na Holmesa.

„Gdy mężczyzna, który nigdy wcześniej tego nie robił, zaczyna myśleć i planować krzywdzenie innych osób, to objaw zmiany osobowości. To jest już zupełnie inna osoba.”

Podczas czwartej wizyty u Lynne Fenton, 17 kwietnia Holmes powiedział jej,      że jego zabójcze myśli ma coraz częściej. Nadal nie powiedział jej o „zwiększaniu ludzkiego złudzenia”. Fenton podniosła dawkę do 150 mg. Podczas procesu Holmesa powiedziała sądowi, że była to dawka, do której zawsze dążyła.  Notatki Fenton z tego spotkania dokumentowały pogorszenie się stanu psychicznego Holmesa.

„Myślenie na poziomie psychotycznym… paranoiczne, wrogie myśli, o których nie chce opowiadać” – napisała Fenton

Jakikolwiek efekt miała Sertralina, na pewno lek ten nie pomagał. Healy mocno wierzyła, że myślenie psychotyczne było konsekwencją tego leku.

Od miesiąca maja 2012 r. „misja” Holmesa – jak ją później opisał, stała się rzeczywistością. Zaczął wydawać duże pieniądze na gromadzenie
broni. 

W zeszycie napisał:

„Zaczyna się mały. Kup nóż. Sprawdź prawa dotyczące zakupu broni i chorób psychicznych. Kup strzelbę, AR-15 i drugi pistolet…”

W tym czasie wyniki w nauce Holmesa znacznie się pogorszyły. Wygłosił końcową prezentację na studiach, a następnie nie zdał egzaminu. Zaproponowano mu, aby ponownie przystąpił do niego, ale 11 czerwca zrezygnował ze studiów.


Ostatnie wystąpienie Holmesa na studiach
źródło: https://www.bbc.co.uk/news/resources/idt-sh/aurora_shooting

Tuż przed dniem 11 czerwca 2012 roku, miał ostatnie spotkanie z psychiatrą Lynne Fenton i swoim kolegą.

Lekarze byli zaniepokojeni jego stanem zdrowia. Zaproponowali, że będą go leczyć bezpłatnie, ale Holmes odmówił. Fenton nie zdecydowała się skierować Holmesa na przymusowe leczenie psychiatryczne, gdyż jak twierdzi, nie miała wystarczających do tego podstaw. Holmes nigdy nie powiedział Fenton o broni którą kupił ani o swoich planach.

Holmes poprosił Fenton, aby poinformowała matkę, że nie będzie kontynuował już dłużej nauki na Uniwersytecie.

Arlene Holmes:

„Uspokoiła mnie rozmowa telefoniczna (z Fenton), ale również zaniepokoiła. Powiedziałam: „Oboje, mój mąż i ja, pracujemy, możemy zapłacić Tobie z własnej kieszeni za leczenie. Cieszę się, że dostaje pomoc. Nie wiedziałam, że nigdy go więcej go nie zobaczę, a tak właśnie się stało”.

Holmes nie tylko przestał chodzić do psychiatry, ale także przestał brać Sertralinę. Nie wiadomo dokładnie, kiedy przestał, ale jego ostatnia recepta skończyłaby się około 26 czerwca. Strzelaniny odbyły się 20 lipca. Czyli około miesiąca później.

Niektórzy eksperci, uważają, że Sertralina mogła przyczynić się do zmniejszenia strachu Holmesa przed konsekwencjami, a nawet przyczyniła się do powstających złudzeń. Ta luka na osi czasu uniemożliwia obwinianie leku za to, co się stało.

Philip Resnick Z Royal College of Psychiatrists:

„Aż jedna trzecia osób, które przerywają SSRI, ma objawy odstawienne, które mogą trwać od dwóch tygodni do dwóch miesięcy… u niewielkiej liczby osób konsekwencje mogą być dość poważne”.

Po odstawieniu lekarstw Holmes zaczął robić rzeczy, których nigdy wcześniej nie robił. Farbował włosy na czerwono, stworzył profil na stronie seksu swingersów i zaczął rysować szczegółowe plany strzelanin w swoim notesie.

źródło: https://www.bbc.co.uk/news/resources/idt-sh/aurora_shooting
źródło: https://www.bbc.co.uk/news/resources/idt-sh/aurora_shooting

Holmes odwiedził także kino w Aurora i na początku lipca udał się na strzelnicę w Górach Skalistych. Tam zaczął ćwiczyć z bronią, którą kupił.

8 lipca koleżanka z klasy Hillary Allen otrzymała od niego dziwne wiadomości.

 „Następnym razem, gdy usłyszałam o Jamesie, było to w momencie, kiedy doszło do strzelaniny. Było to dla mnie całkowicie nierealne, że to właśnie James. Wracam myślami do tych wiadomości – O rany, jakie to było prawdziwe, tak jakby naprawdę z czym walczył. – mówi Allen

To, z czym zmagał się Holmes – choroba psychiczna czy skutki uboczne przepisanych leków, a może ich połączenie – możemy nigdy nie mieć pewności.

Peter Tyrer:

„Jego objawy były dokładnie odpowiednie do podania Sertraliny …, ale z jego osobowością, z tego rodzaju osobą … niektóre z podstawowych predyspozycji mogą uwydatnić się mocniej, a w przypadku Holmesa były to bardzo rzeczywiście bardzo niebezpieczne”

Firma Pfizer, która opracowała Sertralinę oświadczyła:

„Na podstawie obecnie dostępnych dowodów naukowych nie ustalono związku przyczynowego między stosowaniem sertraliny a zrachowaniami mordercy. Sertralina pomogła milionom pacjentów ze zdiagnozowaną poważną depresją i zaburzeniami lękowymi, w tym zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnymi i zespołem stresu pourazowego”

Wiele osób na całym świecie informuje, że leki przeciwdepresyjne ratują im życie. Ale skoro przepisuje się je coraz większej ilości osób, może nadszedł czas, aby uznać, że w nielicznych przypadkach rzeczywiście mogą przyczynić się do popełniania przestępstw?

Peter Tyrer uważa, że ​​Sądy muszą w większym stopniu brać pod uwagę rzadkie, ale poważne skutki uboczne stosowania antydepresantów.

„Wszystko to sprawia to, że ​​cały proces Sądowy jest bardziej skomplikowany, ale myślę, że w przyszłości stanie się to koniecznością”

Wendy Burn z Royal College of Psychiatry:

„Każdy pacjent, który jest chory… nie powinien nagle przerywać zażywania przepisanego mu leku. Zamiast tego pacjent powinien umówić się na wizytę do lekarza rodzinnego lub specjalisty w celu omówienia występujących problemów. Powinni oni wspólnie podjąć decyzję, czy kontynuować leczenie przeciwdepresyjne. Decyzję tą lekarz powinien podjąć na podstawie własnego doświadczenia. Musi poinformować pacjenta o sposobie leczenia. Powinien powiedzieć także, że przepisany lek wpływa na zmniejszanie się objawów depresji i lęku. Powinien także wyjaśnić pacjentowi działania niepożądane leku i ostrzec go o ryzyku nawrotu choroby, jeśli leczenie zostanie przerwane.” [8]


źródło: https://www.bbc.co.uk/news/resources/idt-sh/aurora_shootin

Tekst do pobrania w wersji .pdf

https://www.akademia-bezpieczenstwa.info/JamesHolme

Bibliografia:

 1. https://www.bbc.co.uk/news/resources/idt-sh/aurora_shooting
 2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Strzelanina_w_kinie_w_Aurorze,
 3. https://en.wikipedia.org/wiki/James_Holmes_(mass_murderer)
 4. https://www.nzherald.co.nz/entertainment/news/article.cfm?c_id=1501119&objectid=12270746
 5. https://naekranie.pl/aktualnosci/joker-bez-pokazu-w-kinie-w-aurorze-rodziny-ofiar-masakry-maja-prosbe-do-warner-bros-1569348815