Środki bezpieczeństwa w szkołach sprawiają, że dzieci czują się mniej bezpiecznie.

Instalowanie w szkołach dużej ilość kamer wewnętrznych, może nie poprawiać w nich bezpieczeństwa. W rzeczywistości takie działania sprawiają, że dzieci czują się mniej bezpieczne, sugerują amerykańskie badania.

Z raportu opublikowanego w Journal of Adolescent Health wynika, że obecność pracowników ochrony i kamer spowodowała, że ​​dzieci czują się bezpiecznie, ale kamery w pomieszczeniach sprawiały, że czuli się bardziej wrażliwi i zaniepokojeni. Badania te przeprowadzono wśród ponad 54 000 uczniów szkół średnich i wyższych w Stanach Zjednoczonych.

„Obecnie skupiamy się na bezpieczeństwie fizycznym w naszych szkołach, ale musimy również zwrócić uwagę na  tzw. bezpieczeństwo emocjonalne” – twierdzi naczelna autorka badania, Sarah Lindstrom Johnson ze Szkoły Społecznej i Dynamiki Rodziny na Arizona State University w Tempe. 

” Jeśli nie będziemy ostrożni w naszych wysiłkach na rzecz poprawy bezpieczeństwa fizycznego naszych szkół, może to mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo emocjonalne uczniów “

Badanie Lindstrom Johnson koncentruje się na 98 średnich i wysokich szkół w stanie Maryland.

Równocześnie z badaniem uczniów, naukowcy sprawdzili środki bezpieczeństwa w szkołach tj. liczba kamer wewnętrznych i zewnętrznych oraz ilość pracowników ochrony.

Kiedy naukowcy przeanalizowali dane, odkryli, że im większa liczba kamer w szkole, tym mniejsze poczucie bezpieczeństwa uczniów ”

Istnieje duża rozbieżność pomiędzy tym, jak obecność kamer postrzegają uczniowie, a jak osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo tych placówek. Kierownictwo twierdzi, że kamery w szkołach są instalowane  wyłącznie ze względów bezpieczeństwa, natomiast uczniowie mieli poczucie, że są szpiegowani.

Administratorzy monitoringu szkolnego dostrzegają dodatkową korzyść z kamer tj. możliwość zobaczenia, kto dopuszcza się np. wandalizmu lub innych zachowań niedozwolonych.

Biorąc pod uwagę sposób, w jaki uczniowie postrzegają obecność kamer wewnętrznych, decyzja o ich montażu i miejscach usytuowania musi być przemyślana.

Autorka badań dodała, że nie ma dowodu na to, że montowanie kamer może zniechęcać uczniów i studentów do zachowań przestępczych lub konfliktów rówieśniczych. Pieniądze te można lepiej wydatkować np. jako zapewnienie wsparcia emocjonalnego dla studentów. Istnieją dowody, że wsparcie tego rodzaju może zmniejszyć przemoc.

Według Shannon Bennett, asystent i profesor psychologii i psychiatrii młodzieży, a także dyrektor Kliniczny Młodzieżowego Centrum Lękowego w NewYork-Presbyterian/ Weill Cornell Medical Center – Nowe odkrycia pokazują, że większe bezpieczeństwo fizyczne nie musi oznaczać, że studenci czują się bezpieczniej.

“Należy wyważyć konieczności nadzoru nad środowiskiem uczniowskim , z uczuciem bycia oglądanym przez uczniów. Wyniki sugerują że należy włożyć więcej pracy w to , aby dowiedzieć się, jak najlepiej stworzyć optymalne środowisko dla uczniów”.

I choć możliwe jest, że kamery wewnątrz pomieszczeń mogą pomóc w rozwiązywaniu problemów związanych z zachowaniami niepożądanymi,  to jednak należy wyjaśnić, w jaki sposób wykorzystuje się materiał filmowy – twierdzi Bennett.

Być może głównym tematem dyskusji powinno być pytanie, czy dodatkowe środki bezpieczeństwa faktycznie uczynią uczniów bezpieczniejszymi fizycznie?

Obecnie istnieje niewiele konkretnych wniosków na temat roli bezpieczeństwa w szkole – powiedział Aaron Kupchik, profesor socjologii i sądownictwa karnego na Uniwersytecie Delaware w Newark. “Większość z nich nie znajduje żadnych pozytywnych i negatywnych  skutków wprowadzania dodatkowych środków bezpieczeństwa. “

“Bardzo ważnym czynnikiem jest wpływ zwiększania elementów bezpieczeństwa w szkole  na psychikę uczniów. Jeżeli system jest  źle wdrażany, uczniowie mogą poczuć się nadzorowani, a nie chronieni. Mogą czuć się jak przestępcy i jak więźniowie” – powiedział Kupczyk.

Ironią- zauważa dalej Kupchik jest to, że cofamy się do lat dwutysięcznych, kiedy to wielu administratorów szkół umieszczało kamery i uzbrojonych strażników w celu uniknięcia popełniania przestępstw na terenie szkół. Niektóre strategie mogą przynieść odwrotny efekt – Jeśli uczniowie poczują, że funkcjonują w nieprzyjaznym klimacie.

Badania pokazały również, że jednym ze sposobów utrzymania bezpiecznych szkół jest stworzenie integracyjnego klimatu społecznego w szkole. To szkoła w której uczniowie czują się doceniani i szanowani. Wykładowcy natomiast są odpowiedzialni za podopiecznych i czują wspólną więź z nimi. W tak funkcjonujących  szkołach uczeń jest znacznie mniej skłonny do krzywdzenia innych ludzi i można by pomyśleć, że z tych samych powodów możliwośc wystąpienia zachowań przestępczych są mniejsze”.

Tekst powstał na podstawie artykułu pt. Some school security measures make kids feel less safe opublikowanego na https://www.reuters.com/article/us-health-education-safety-idUSKCN1M72P5, dostęp 16-04-2019r.